Czym jest medycyna konwencjonalna? - podstawowe informacje - 1 2024

Czym jest medycyna konwencjonalna? – podstawowe informacje

Medycyna ta, to nic innego jak lecznictwo, które popierane jest określoną metodą naukową. Prościej mówiąc pacjent, który zachorował, konsultuje się z lekarzem, wykonuje potrzebne badania, które potwierdzają ów dolegliwość i dają konkretne diagnozy.

Medycyna konwencjonalna i jakie choroby leczy

Leczenie natomiast polega tylko i wyłącznie na przyjmowaniu leków farmakologicznych. Nie ma tutaj mowy o domowych sposobach bądź różnego rodzaju terapiach. Pacjent musi być pod stałym nadzorem odpowiedniego lekarza i nie może samodzielnie wykonywać badań bądź zażywać jakichkolwiek dodatkowych leków.

Z tych najbardziej rozpoznawalnych i uznawanych za najbardziej popularne: to przede wszystkim różnego rodzaju nowotwory złośliwe, np.

Rak piersi – taka choroba rozwija się od kilku do kilkunastu lat, dlatego tak ważne jest systematyczne badanie biustu poprzez mammografię czy badanie usg. Osoba, która cierpi na złośliwy nowotwór musi poddać się operacji w zależności od zaawansowania choroby. Do takich czynności zaliczamy: tumerektomię,  kwadrantektomię czy mastektomię. Po usunięciu zaatakowanych zmian osoba chora poddana jest chemoterapii bądź hormonoterapii.

Białaczka – do najczęstszych sposobów jej leczenia zaliczamy: chemioterapię bądź przeszczep szpiku kostnego. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób, która dotyka wiele osób niezależnie od wieku czy płci. Potocznie mówiąc białaczka to choroba krwinek czerwonych. Chemioterapia ma na celu zminimalizowanie komórek nowotworowych, następnie lekarz dopiera odpowiednią kurację, która ma na celu poprawić jakość i stan krwi. Leczenie niestety jest bardzo czasochłonne i mimo wszystko niesie za sobą szereg skutków ubocznych. Jedynym, odpowiednim rozwiązaniem na tę chorobę jest przeszczep.

Medycyna konwencjonalna to mimo wszystko najbardziej skuteczna forma leczenia. W pewny sposób potrafi sobie poradzić z wieloma chorobami. Pamiętajmy jednak o profilaktyce i okresowych badaniach. Zdrowie mamy tylko jedno!