Dlaczego cukrzyca uznawana jest za chorobę cywilizacyjną?

Dzisiejsze czasy charakteryzują się szybkim stylem życia. Ciągle wprowadzane innowacje oraz zmieniające się trendy doprowadzają do sytuacji, w której często zapominamy o tym, co najważniejsze. Mowa o naszym zdrowiu, które na skutek zaniedbań odezwie się do nas krzycząc o pomoc. Wynikiem tego są różne choroby cywilizacyjne w naszym społeczeństwie. Jedną z najbardziej popularnych jest cukrzyca. 

Cukrzyca jako choroba cywilizacyjna – to warto wiedzieć

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje niemal 10% społeczeństwa. Jest to podstępna, przewlekła choroba metaboliczna, która wynika z nieprawidłowej produkcji insuliny przez trzustkę. Charakteryzuje się m.in. podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Jest klasyfikowana jako choroba cywilizacyjna, a do najważniejszych przyczyn jej powstawania zalicza się m.in. nadwagę, złe nawyki żywieniowe, otyłość, czy stres. Co więcej, szanse zachorowania na cukrzycę wzrastają w momencie, gdy jesteśmy obciążeni genetycznie. Jeżeli ktoś z naszej najbliższej rodziny zmagał się z tą chorobą, to automatycznie znajdujemy się w grupie ryzyka.

Cukrzyca, pomimo występowania wielu odmian, może dawać pewne charakterystyczne objawy. Chory może początkowo zauważyć nieprawidłową tolerancję glukozy, która będzie tzw. stanem przedcukrzycowym. Następnie może pojawić się złe samopoczucie, wzmożone pragnienie, senność, osłabienie, szybkie męczenie się, czy trudności w gojeniu ran. 

Leczenie cukrzycy jest uzależnione od typu i stopnia zaawansowania choroby. Niemniej jednak najczęstszym sposobem jest regularne podawanie insuliny. Poza tym zaleca się zwiększenie wysiłku fizycznego, redukcję masy ciała, czy wprowadzenie diety przeciwcukrzycowej.