Flora bakteryjna – czym jest i jak o nią zadbać?

Ciało człowieka jest niesamowicie złożonym obiektem badań od wielu lat. Najciekawsze dla większości jest to, co niewidoczne dla oka. Jednym z takich elementów jest flora bakteryjna, która składa się z miliardów mikroorganizmów i występuje głównie w naszym przewodzie pokarmowym, skórze, a także w narządach płciowych. Jej odpowiednia równowaga jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym tak naprawdę jest flora bakteryjna oraz podpowiemy, jak dobrze o nią dbać.

Czym tak naprawdę jest flora bakteryjna?

Flora bakteryjna, znana również pod nazwą mikrobiom, to miliardowe mikroorganizmy, do których możemy zaliczyć bakterie, grzyby i wirusy, które zamieszkują nasze ciało. Głównie skupiają się w jelitach, gdzie występuje ich największa liczba. Równie wiele jest ich także na skórze, w jamie ustnej oraz w narządach płciowych. Wiele osób dziwi się, że bakterie mogą odgrywać pozytywną rolę w naszym zdrowiu, jednak większość z nich jest korzystna i niezbędna do poprawnego funkcjonowania każdego organizmu.

Flora bakteryjna pełni wiele funkcji – przede wszystkim wspomaga trawienie, wiąże niektóre witaminy, świetnie wzmacnia odporność, a także chroni przed atakiem szkodliwych mikroorganizmów. Ponadto hamuje procesy zapalne oraz wpływa na nasz nastrój. Z tego powodu zachowanie równowagi w składzie mikrobiomu jest tak istotne w kontekście zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jak odpowiednio zadbać o florę bakteryjną na wiosnę oraz lato?

Szczególnie na początku wiosny wiele osób zmaga się z problemem alergii, który może negatywnie wpływać na florę bakteryjną organizmu. Często w takich przypadkach sięga się po tabletki. Ważne jest również spożywanie zdrowych i różnorodnych pokarmów bogatych w błonnik, takich jak owoce, warzywa czy pełnoziarniste produkty zbożowe. Ponadto orzechy i nasiona sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów w jelitach. Ważne jest, aby zbyt często nie sięgać po produkty przetworzone, które są bogate w cukry oraz tłuszcze trans.

Z kolei probiotyki to dobre bakterie, które można spożywać w formie suplementów lub produktów, takich jak kefir, jogurt naturalny czy naturalne kiszonki. Przy wyborze probiotyków, warto zwrócić uwagę na różnorodność szczepów bakterii oraz ich odpowiednią ilość. W przypadku infekcji intymnych dobrze jest wybrać probiotyki dopochwowe.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na stan naszej flory bakteryjnej, ponieważ odgrywa ona niezwykłą rolę w utrzymaniu naszego zdrowia w dobrym stanie. Z tego względu warto trzymać się zdrowej diety, która jest obfita w błonnik, a także zrezygnować ze spożywania przetworzonej żywności oraz rozważyć suplementację.