Palenie papierosów a tarczyca. Jaka jest zależność między paleniem wyrobów tytoniowych a funkcjonowaniem tarczycy?

Palenie papierosów ma duży wpływ na działanie tarczycy i może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia tego ważnego narządu. Badania wykazują, że istnieje związek między paleniem a pojawieniem się guzków na tarczycy oraz że palenie jest czynnikiem ryzyka rozwoju nadczynności tarczycy.

Wdychanie dymu tytoniowego. Dlaczego może ono źle wpływać na stan naszej tarczycy?

Wdychanie dymu tytoniowego ma wpływ na różnorodne procesy biologiczne i metaboliczne w organizmie. Obserwowana jest również zależność między paleniem papierosów a poziomem hormonów tarczycy. U osób palących stwierdza się niższe stężenie tyreotropiny (TSH) w porównaniu do osób niepalących, jednocześnie notując wyższe poziomy:

  • wolnej tyroksyny (T4),
  • trijodotyroniny (T3).

Mechanizmy, które sprawiają, że palenie tytoniu wpływa na tarczycę, wciąż nie są do końca znane, choć przyjmuje się, że osoby palące mniej niż 4 papierosy dziennie mogą mieć wyższe stężenie TSH niż ci, którzy spożywają od 8 do 12 sztuk.

Konsekwencje te mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak ilość, płeć, pochodzenie etniczne i spożycie jodu. Pomimo że nie jest jeszcze w pełni zrozumiany mechanizm, przez który palenie wpływa na tarczycę. Tak czy inaczej, wiadomo, że przynosi to negatywne skutki dla funkcjonowania tego gruczołu.

Papierosy a inne aspekty naszego zdrowia

Palenie papierosów wpływa negatywnie również na ogólny stan zdrowia, powodując uszkodzenie wewnętrznych narządów, takich jak wątroba i płuca. Jeśli chodzi o tarczycę, palenie papierosów ma niekorzystny wpływ na jej funkcje i może utrudniać proces leczenia. Cyjanek, toksyczna substancja obecna w dymie papierosowym, jest odpowiedzialna za:

  • blokowanie wchłaniania jodu,
  • syntezę hormonów tarczycy.

Osoby z niedoczynnością tarczycy, które palą papierosy, są bardziej podatne na powiększenie płatów tego gruczołu.

Wpływ palenia papierosów na tarczycę. Podsumowanie

Podsumowując, palenie tytoniu wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami dla zdrowia, włącznie z wpływem na tarczycę. Dotyczy to zarówno osób, które aktywnie palą, jak i tych, które są biernymi palaczami. Jest istotne, aby zdawać sobie sprawę, że rzucenie palenia nie jest prostym zadaniem, a osoby uzależnione potrzebują wsparcia i motywacji ze strony swojej rodziny, przyjaciół, lekarzy i innych specjalistów medycznych.

Palenie papierosów negatywnie wpływa na funkcjonowanie tarczycy oraz ogólne zdrowie. Zaniechanie tego nałogu przyniesie korzyści zarówno dla ogólnego stanu zdrowia, jak i właściwego funkcjonowania tego istotnego gruczołu.

Źródła:

  1.  https://www.wbc.poznan.pl/Content/323388/PDF/index.pdf
  2.  https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/134253/zagrodzki_kryczyk_znaczenie_selenu_w_leczeniu_choroby_hashimoto_2014.pdf?sequence=1&isAllowed=y