Co to są Ceramidy? Odpowiadamy!

Ceramidy odgrywają dość ważną rolę w kosmetykach i są istotne w codziennej pielęgnacji skóry, szczególnie tej nadmiernie przesuszonej. Ich regularne stosowanie zapewni skórze zdrowy i młody wygląd. Jakie kluczowe funkcje pełnią? Odpowiadamy.

Czym tak naprawdę są ceramidy?

Ceramidy to naturalne składniki lipidów skóry, stanowiące ważne spoiwo wypełniające przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka ludzkiego. Ceramidy potocznie nazywane są cementem międzykomórkowym, ponieważ działają jak bariera wodno-lipidowa. Co więcej, mur utworzony z ceramidów chroni przed intensywną utratą wody z naskórka oraz poprawia jej wchłanianie, a to z kolei wpływa na odpowiednie nawilżenie skóry. Ceramidy wspierają odbudowę naskórka osłabionego przez działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, aby przywrócić skórze funkcję naturalnej bariery ochronnej.

Poziom ceramidów spada wraz z wiekiem. Pozostałe czynniki zmniejszające ich ilość to niewłaściwa pielęgnacja, stres oksydacyjny, leki, choroby autoimmunologiczne czy zmiany hormonalne związane m.in. z menopauzą. Barierę ochronną skóry stanowi warstwa rogowa, czyli zewnętrzna część naskórka. Ta hydrolipidowa powłoka, która oddziela naskórek od środowiska zewnętrznego, wymaga szczególnej ochrony, aby zapobiegać pojawianiu się problemów skórnych czy stanów chorobowych. Gdy wiemy już co to są ceramidy, przejdźmy do ich funkcji.

Funkcje ceramidów w kosmetykach

Ceramidy potrafią spełnić wiele funkcji w produktach kosmetycznych. Przede wszystkim chodzi o utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry, a także tworzenie bariery ochronnej skóry przed niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi: tj. promieniowaniem UV, mrozem, wiatrem oraz nagłymi zmianami temperatury. Niezwykle istotne jest również utrzymanie odpowiedniego poziomu elastyczności warstwy rogowej naskórka. Dzięki ceramidom możemy przeciwdziałać nadmiernemu złuszczaniu się martwych komórek naskórka, a także spowolnieniu pojawiania się pierwszych oznak starzenia się skóry.

Produkty nawilżające na bazie ceramidów stosowane pojedynczo lub w połączeniu z lekami są często polecane do pielęgnacji lub leczenia skóry przesuszonej ze stanem zapalnym czy w atopowym zapaleniu skóry. Warto nadmienić, że najnowsze rekomendacje dotyczące leczenia atopowego zapalenia skóry wskazują na stosowanie produktów nawilżających. Podrażnienia i przesuszenia skóry mogą doświadczać również osoby z trądzikiem i jest to związane ze stosowanymi miejscowo lekami czy kosmetykami. W takim przypadku warto również rozważyć zastosowanie produktów, które w swoim składzie mają ceramidy.

Kremy z ceramidami – kiedy stosować?

Jeżeli zauważyliśmy, że nasza skóra staje się podatna na podrażnienia, przesuszona lub wiotka, z utratą jędrności, oznacza to, że naturalna warstwa lipidowa skóry straciła swoje funkcje ochronne. Dobrze jest wtedy ją wspomóc i wzmocnić płaszcz ochronny, aby nie doszło do utraty nawilżenia, a tym samym zwiększonej wrażliwości, suchości i utraty elastyczności.

Ceramidy w kremach sprawdzą się także w pielęgnacji skóry dojrzałej, która utraciła jędrność, jest cienka i wrażliwa. Takie preparaty odbudowują warstwę lipidową naskórka, zapewniając jej spoistość i nieprzepuszczalność wody. Krem z ceramidami wspomaga regenerację naskórka i poprawia jego nawilżenie. Kosmetyki z lipidami łagodzą podrażnienia, zmniejszają łuszczenie się naskórka poprzez optymalne jego natłuszczenie. Używanie ceramidów w pielęgnacji skóry twarzy pozwala spowolnić procesy starzenia się skóry i poprawić kontur twarzy. Aby uzyskać informacje co do redukcji stanów zapalnych dzięki takim produktom, warto wpisać w wyszukiwarkę frazę ,,cerave trądzik”.