Czym jest depresja, najczęstsze objawy i przyczyny

Depresja czyli coś co bardzo często jest mylone ze zwykłym brakiem nastroju, czy chwilowo gorszym stanem psychicznym, jednak od razu należy to zaznaczyć – choroba jaką jest depresja nie jest chwilowym brakiem nastroju, czy tak wcześniej mówiliśmy chwilowo gorszym stanem psychicznym – tak więc czym jest depresja? Depresja to choroba mózgu, inaczej mówiąc jest to stan, w którym nasz mózg funkcjonuje nieprawidłowo w pewnych jego obszarach.

Czy to choroba uleczalna?

Patrząc na przyczyny tej choroby, wielu naukowców dowodzi, że depresja nie jest w 100% uleczalną chorobą, oczywiście możemy w pewnym stopniu zmniejszyć jej intensywność, jednak niespotykane jest wyleczenie się w 100%

Na początku zaznaczaliśmy, że depresja to nie jest chwilowo gorszy stan emocjonalny czy gorszy dzień, więc czym objawia się depresja?

Objawy depresji

Najczęstsze objawy to obniżenie zainteresowań, jest to najbardziej widoczne u osób w młodym/nastoletnim wieku, wraz z tym wiąże się utrata ogólnej energii, a także dochodzi bezsenność, lub nadmierna senność, dlatego jeśli jesteśmy rodzicem i widzimy, że nasze dziecko często zamyka się w pokoju, dużo śpi i często nie ma nic ochoty i chodzi smutne, warto zapytać, porozmawiać – co się dzieje, dlaczego nie ma humoru, czy możemy mu jakoś pomóc, zamiast krzyczeć i o wszystko je obwiniać, ponieważ to naprawdę nie pomaga.

Innym niezwykle częstym objawem jest obniżenie własnej wartości, uważamy że nie nadajemy się do niczego.
W skrajnych przypadkach pojawiają się myśli, oraz próby samobójcze – nie należy tego w żaden sposób lekceważyć.
Miejmy na uwadze, że nie wszystkie te objawy muszą występować ze sobą łącznie, każdy jest inny, dlatego będziemy odczuwać wszystko inaczej i w różnych nasileniu dane objawy.

Jakie są przyczyny powstawania depresji?

Nic nie dzieje się bez przyczyny i w tym przypadku nie jest inaczej, dlatego omówmy te najbardziej powszechne przyczyny depresji. Na portalu https://nieziemsko.pl/ czytamy, że przyczynami mogą być choroby przewlekłe (nieuleczalne), przemoc psychiczna, lub fizyczna, a nawet separacja rodziców w młodym wieku – to są właśnie te najczęstsze przyczyny, jednakże istnieją również inne – jakie?

Jeśli zauważymy u siebie objawy depresji, oraz będziemy mieć przeszłość pokrywającą się z przyczynami depresji, reagujmy jak najszybciej – dlaczego? Ilość osób które popełniają samobójstwo z powodu depresji z roku na rok rośnie, nawet jeśli nie mamy myśli i tendencji samobójczych, naprawdę warto się leczyć, o wiele łatwiej się żyje walcząc z nią, niż ulegając jej.