Jak skutecznie leczyć depresję z wykorzystaniem metod psychologii konwencjonalnej?

Depresja od kilku lat nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Jest też bardzo demokratyczna. Zachorować może każdy, bez względu na wiek, płeć, rasę czy status społeczny. Liczba chorych rośnie z roku na rok.  Jak skutecznie walczyć z depresją?

Skuteczne sposoby leczenia depresji

Na początek warto wybrać się do psychiatry. Lekarz dobierze leki, które pomogą dojść do równowagi psychicznej. Niestety do tej pory nie udało się wynaleźć tabletki idealnej, która pomogłaby choremu już po pierwszym zażyciu. Antydepresanty zaczynają działać po około dwóch tygodniach. Dopasowanie odpowiedniego leku i właściwej dawki terapeutycznej może trochę potrwać.

Farmakoterapia jest podstawą w leczeniu, jednak przynosi ona zdecydowanie lepsze efekty w połączeniu z terapią. Farmakoterapia najlepiej sprawdza się, gdy chory walczy z depresją, która ma podłoże biologiczne. Terapia pomoże pacjentowi, gdy boryka się z depresją, która wywołana jest na przykład traumatycznymi przeżyciami czy ciągłym stresem.

W walce z depresją pomoże też odpowiedni styl życia. W tej chorobie bardzo ważna jest zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna. Wykazano, że podczas ćwiczeń uwalniane są endorfiny zwane hormonami przyjemności. Niektórzy ludzie jako uzupełnienie leczenia stosują akupunkturę lub aromaterapię. Należy wyraźnie podkreślić, że metody te w żadnym wypadku nie zastępują terapii lekowej. Mogą być stosowane jako uzupełnienie leczenia.

Podejrzewasz depresję u siebie bądź u bliskiej osoby? Nie wahaj się  szukać specjalisty, to żaden wstyd.Warto podkreślić, że nieleczona depresja może stać się chorobą śmiertelną.

Jeżeli sami nie możemy sobie poradzić z nadmiernym stresem warto rozważyć wizytę w Poradni Zdrowia Psychicznego i skorzystać z pomocy specjalisty.