Serce – ciekawostki na temat tego niesamowitego organu

Serce to jeden z ważniejszych organów w ciele człowieka, który wzbudza wiele emocji. Bez niego człowiek nie jest w stanie funkcjonować. Dzięki jego pracy komórki w organizmie człowieka są odżywione i dotlenione. Poniżej przedstawione zostało kilka ciekawostek o sercu, które warto znać.

Serce, a płuca

Z racji tego, że serce jest zlokalizowane pomiędzy płucami, lewe płuco jest mniejsze od prawego. Jest to spowodowane tym, że 2/3 serca występuje po lewej stronie ciała człowieka. Pomimo, że serce jest często przedstawiane w cukierkowy sposób w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej niż na klasycznych obrazkach je przedstawiających. W rzeczywistości serce ma kształt odwróconego stożka o nieregularnym kształcie. Wielkość tego organu u dorosłego człowieka jest podobna do wielkości pięści.

Kiedy u człowieka tworzy się serce?

Początkowa faza tworzenia się serca w ciele człowieka to 2-3 tydzień ciąży. Serca kobiet różnią się wielkością od serc mężczyzn. U kobiet jest ono w okolicach 220g, natomiast u mężczyzn 300. W ciągu dnia dochodzi około 100 000 razy to kurczenia się serca, natomiast w ciągu całego życia człowieka liczba ta oscyluje w granicach 2,5 mld, co daje powyżej 7 000 litrów przepompowanej krwi. W ciągu minuty liczba ta waha się w granicach 5-6 litrów. U noworodków serce bije szybciej niż u ludzi dorosłych. O ile u dorosłego człowieka jest to 70 uderzeń na minutę, o tyle u noworodków jest o 50 uderzeń więcej. Przy długotrwałym stresie serce szybciej się zużywa z racji tego, że w sytuacjach stresowych organ ten bije nawet do 5 razy więcej niż normalnie. Zawały serca lepiej znoszą mężczyźni.

One thought on “Serce – ciekawostki na temat tego niesamowitego organu

Dodaj komentarz