Nadciśnienie tętnicze – dlaczego w Polsce umiera na nie tak wiele osób?

Nadciśnienie tętnicze zdecydowanie można zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. U osób zmagających się z tą dolegliwością zauważalny jest poziom ciśnienia krwi niemieszczący się w granicach normy. Przyjmuje się, że ciśnienie skurczowe nie powinno przekraczać 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe 90 mm Hg. Inne objawy towarzyszące tej chorobie to m.in. pojawienie się duszności, różne dolegliwości ze strony serca, pojawienie się zawrotów głowy, czy możliwość wystąpienia krwawienia z nosa.

Nadciśnienie  tętnicze – jakie są objawy tej dolegliwości

W przypadku nadciśnienia może pojawić się również zwiększone wydzielanie potu, zmęczenie, czy bóle głowy. Ponadto warto pamiętać, że nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić to wielu niezwykle groźnych sytuacji, jak wystąpienie udaru, zawału serca, zaburzeń funkcjonowania tego organu, czy wystąpienia miażdżycy uogólnionej.

Ile osób choruje na nadciśnienie tętnicze w Polsce?

Dane z raportu przeprowadzonego w roku 2018 przez Narodowy Fundusz Zdrowia wskazują na, iż z tą dolegliwością zmaga się blisko 10 milionów obywateli. Co oznacza, iż problem ten dotyczy ponad 30% osób żyjących w Polsce. Choroba to dotyczy w przeważającej części osób po ukończeniu 55. roku życia. Wiele osób, które cierpią na nadciśniecie tętnicze, bo ok. 5,8 miliona osób decyduje się na skorzystanie ze świadczeń oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pacjenci mogą również skorzystać z refundacji przysługującej na zakup leków. Wartość takiej refundacji wzrosła, aż o 45% w 2020 w porównaniu to kwoty przysługującej w roku 2013 na jedną leczącą się na nadciśnienie tętnicze osobę, zmniejszyły się jednak dopłaty to tych leków.

One thought on “Nadciśnienie tętnicze – dlaczego w Polsce umiera na nie tak wiele osób?

Dodaj komentarz