Wątroba – jak o nią zadbać i wesprzeć jej regenerację?

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie, który pełni ponad 500 funkcji jednocześnie. Między innymi odpowiada za przetwarzanie substancji toksycznych, regulację poziomu cukru we krwi, a także magazynowanie składników odżywczych. Dodatkowo produkuje żółć, która wspiera trawienie tłuszczów. Codzienne działanie czynników zewnętrznych, takich jak niezdrowa dieta, nadmierna konsumpcja alkoholu, czy stosowanie niektórych leków, może jednak prowadzić do uszkodzeń tego ważnego organu. W poniższym artykule postaramy się wskazać, jak dbać o naszą wątrobę.

Jak zadbać o wątrobę w kilku prostych krokach?

Utrzymanie wątroby w dobrym zdrowiu nie jest wcale takie trudne. Przede wszystkim warto zadbać o swój zdrowy styl życia, a dobrze jest zacząć od odpowiedniej diety. Unikajmy przetworzonych, tłustych i wysokoprzetworzonych pokarmów, które bogate są w sztuczne dodatki oraz chemikalia. Zamiast tego, lepiej postawić na zbilansowane posiłki wzbogacone o świeże owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz zdrowe tłuszcze, takie jak awokado czy orzechy, oraz chude źródła białka, jak ryby czy drób. Musimy również pamiętać o regularnym wypłukiwaniu toksyn z organizmu, a pomóc w tym może picie minimum 2 litrów wody dziennie.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest umiarkowana konsumpcja alkoholu. Może on powodować uszkodzenia wątroby, które często są nieodwracalne, dlatego warto ograniczyć jego spożycie lub unikać go całkowicie. W przypadku już istniejących problemów z wątrobą, konieczne może być całkowite zaprzestanie picia alkoholu.

W jaki sposób można naturalnie wesprzeć wątrobę?

Coraz częściej mówi się o ostropeście plamisty, znanym również jako sylimaryna. Jest to roślina, której właściwości korzystnie wpływają na wątrobę. Zawiera ona  szereg biologicznie czynnych substancji, które wykazują działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Dzięki nim ochrona wątroby przed toksynami jest wzmożona, a także aktywne składniki wspierają jej regenerację.

Ostropest plamisty tabletki jest często stosowany w suplementach diety lub wyciągach roślinnych. Może on pomóc w zmniejszeniu stężenia enzymów wątrobowych, które są wskaźnikiem uszkodzenia wątroby. Ponadto sylimaryna zawarta w ostropeście plamistym może pomóc w ochronie komórek wątrobowych przed uszkodzeniem spowodowanym przez uwalnianie się wolnych rodników.

Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem suplementacji ostropestem plamistym skonsultować się ze specjalistą, szczególnie jeśli doświadczamy już jakichkolwiek schorzeń tego narządu bądź przyjmujemy inne leki. W niektórych przypadkach suplementacja może mieć pewne przeciwwskazania bądź występuje ryzyko zachodzenia interakcji z innymi substancjami.