Masaż klasyczny – wskazania i przeciwwskazania

Masaż klasyczny to rodzaj masażu o bardzo długiej historii. Jego początki sięgają tysięcy lat. Już od zarania dziejów masaż stosowano nie tylko do relaksu, ale również w celach zdrowotnych. Sprawdź, w jakich dolegliwościach pomoże masaż oraz kiedy go unikać.  

Masaż klasyczny to inaczej masaż leczniczy. Ten rodzaj masażu ma bardzo wiele zalet, stąd ogromne zainteresowanie tą techniką praktycznie na całym świecie. Do największych zalet tego sposobu uzdrawiania to korzystny wpływ na układ krwionośny oraz limfatyczny, a także zwiększenie elastyczności mięśni i ruchomości stawów. Dzięki masażowi klasycznemu można się zarówno zrelaksować, jak i pobudzić – wszystko zależy od użytych technik  

Udowodniono także, że masaż klasyczny pozytywnie wpływa na ludzką psychikę poprzez zwiększenie wydzielania serotoniny, a także na skórę, która w wyniku tej techniki staje się bardziej jędrna. Ta ostatnia zaleta to świetny sposób dla kobiet, które bardzo dbają o swój wygląd. Jak widać warto korzystać z masażu – nie tylko dla zdrowia, ale i dla urody!

Dowiedz się, jakie dolegliwości można wyleczyć lub złagodzić masażem.

Wskazania do masażu klasycznego

Masaż klasyczny jest szczególnie polecany dla osób, które są w trakcie rehabilitacji. W zależności od schorzenia, masażysta będzie masować te części ciała, które będą potrzebować wzmocnienia lub rozluźnienia. 

Ten rodzaj masażu pomaga również w zapobieganiu odleżyn i wszelkim zaburzeniom układu krążenia. Jeśli miewasz obniżone lub zwiększone ciśnienie krwi, przeszedłeś zakrzepowe zapalenie żył, masz żylaki lub owrzodzenia, a także obrzęki limfatyczne – masaż klasyczny jest z pewnością dla ciebie. 

To samo tyczy się osób z wszelkimi wadami narządu ruchu. W ich skład wchodzą: stany pourazowe np. skręcenia czy stłuczenia, choroby układu kostnego i stawów, przewlekłe zapalenie stawów, mięśni i ścięgien czy też wady wrodzone. Warto tu wspomnieć o chorobach reumatycznych takich jak: zmiany zwyrodnieniowe tkanek miękkich, ZZSK czy RZS, dla których masaż klasyczny jest również zbawienny. 

Mało znanym faktem jest, że masaż pomaga także na niektóre choroby układu oddechowego oraz pokarmowego. Do tych pierwszych zalicza się: przewlekły nieżyt oskrzeli, astmę oskrzelową, rozedmę płuc, niedodmę płuc oraz stany po niektórych zabiegach. Jeśli chodzi o układ pokarmowy to masaż sprawdzi się przy: nawykowych zaparciach stolca, zaparciach spastycznych, niedowładzie żołądka i jelit oraz opadnięciu trzewi. 

Najczęściej jednak w kontekście masażu mówi się o pozytywnym działaniu na układ nerwowy i psychikę. Jeśli chodzi o układ nerwowy, to masaż działa na wszystkie nerwy zawarte w ciele. Jest to świetny sposób na nerwobóle, zapalenia splotów nerwowych, ucisk dysku na nerwy, lumbago czy zespół rwy kulszowej, barkowej oraz udowej. 

Przed każdym zabiegiem warto się jednak skonsultować z lekarzem lub masażystą, aby wykluczyć lub zakwalifikować inne dolegliwości. 

Koniecznie sprawdź inne rodzaje masażu. Być może znajdziesz swój ulubiony?

Przeciwwskazania do masażu 

Niestety masaż nie jest lekiem na wszystko. W niektórych przypadkach może nawet zaszkodzić. Do bezwzględnych przeciwwskazań w korzystaniu z masażu jest: bezpośredni czas po wysiłku fizycznym, choroby zakaźne, osteoporoza, choroby jelit z owrzodzeniem i krwawieniem, choroby wrzodowe, gorączka, hemofilia, ostre stany zapalne, zakaźne choroby skóry, świeże rany, świeże złamania, skręcenia i zwichnięcia, tętniaki naczyniowe, niewyrównane wady serca, menstruacja, epilepsja , zagrożona ciąża, alkoholizm i narkomania, wysokie nadciśnienie, łamliwość kości, kamica wątrobowa i nerkowa, a także zapalenia szpiku kostnego z przetokami. 

Podane wyżej przeciwwskazania to tylko niektóre z szerokiej listy. Przed każdym masażem, warto się skonsultować ze specjalistą. 

Do przeciwwskazań względnych należą takie sytuacje jak ciąża, zakrzepy w żyłach, zatory tętnicze, niektóre nerwobóle czy masaż po długotrwałej podróży. Wówczas o przystąpieniu do zabiegu decyduje lekarz lub masażysta.