Stres – czym jest i jak z nim walczyć?

Przewlekły stres z zaangażowaniem atakuje wiele osób. W ferworze życia codziennego zapominamy o tym, jak napięcie, zdenerwowanie i niepokój oddziałują na nasz organizm, a dodatkowo do ilu chorób doprowadzają. Długotrwałe odczuwanie stresu może prowadzić do objawów psychicznych, a także fizycznych, takich jak problemy z sercem, czy ból brzucha. Jak radzić sobie z emocjami, aby zachować spokój ducha?

Czym jest stres?

Jest to reakcja, która pojawia się w momencie, człowiek odczuwa trudne emocje, czyli nowe doświadczenia, z którymi wcześniej nie miał styczności, np. rozwód, śmierć bliskiej osoby, rywalizacja w pracy bądź w szkole, nadmiar obowiązków.

Odczuwając stres doświadczamy różnych emocji, jest to między innymi rozdrażnienie, negatywne myśli, niepokój, czy trudności z koncentracją. Gdy dopada przewlekły stres, objawy utrzymują się, a z czasem mogą zacząć się nasilać, niezależnie od naszego humoru. Poprzez działanie stresu w tle naszego życia, może doprowadzić np. do nerwicy, zmniejszenia libido, czy
sięgania po używki.

Jak radzić sobie ze stresem?

Na początek warto zadać sobie pytanie – jak często się stresuję i w jakich sytuacjach? Jeśli doświadczamy negatywnych emocji sporadycznie, możemy skorzystać ze standardowych porad oraz metod na jego redukcję, natomiast jeśli utrzymuje się on od dłuższego czasu, np. kilka miesięcy, należy zwrócić się do lekarza z którym skonsultujemy swoje dolegliwości – może skierować nas na psychoterapię bądź wspomóc lekami.

Ćwiczenia rozluźniające oraz oddechowe są sprawdzonymi metodami walki ze stresem. Joga i kontrola oddechu ma dobroczynny wpływ na łagodzenie napięcia. Sam sport działa zbawiennie na ciało i psychikę, ponieważ w momencie aktywności fizycznej organizm produkuje endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dodatkowo nasz umysł jest czysty, ponieważ skupiamy się na prawidłowym wykonywaniu ćwiczenia. Istotne w zachowaniu harmonii w codziennym życiu jest tzw. work-life balance. Nadmiar obowiązków jest zmorą XXI wieku, ale nie zapominajmy o najważniejszych aspektach – posiłki należy spożywać regularnie, prawidłowa regeneracja organizmu odbywa się, gdy odpowiednio długo śpimy, czyli 7-8 godzin dla dorosłego człowieka. Pracę zostawiamy w biurze – nie przynosimy jej do domu i nie rozmyślamy o niej, poświęcamy czas wolny dla siebie i rodziny.

Warto poszukać czynności, które sprawiają nam przyjemność i efektywnie wprowadzać je do planu każdego dnia – może to być spacer, gorąca kąpiel, czy wspólna kolacja z partnerem.

One thought on “Stres – czym jest i jak z nim walczyć?

Dodaj komentarz